How to start IT company from scratch
Як запустити ІТ-бізнес з нуля?

Вітаю, якщо ви читаєте ці рядки, то щойно зробили перший крок і майже стали власником айті компанії, а якщо ви вже маєте невелику компанію і шукаєте відповідь на питання: “як масштабувати свій IT – бізнес” – то ви також в правильному місці. Почнемо?

Отже, зважаючи на постійний розвиток IT-індустрії в сучасному світі, все більше і більше людей ставлять собі цілком логічне запитання: «Як створити айті – компанію з нуля». Давайте розберемося в цьому більш детально.

Для початку, потрібно зрозуміти, які ж основні питання необхідно вирішити IT-компанії для того, щоб стартувати:

1Як знайти клієнтів для IT-компанії;

2Де взяти персонал і який обрати технологічний стек software development компанії;

3Як побудувати стратегію розвитку компанії з розробки софта.

Отже, давайте збудуємо логічний ланцюжок, щоб розставити пріоритети і зрозуміти, з чого ж почати, створення IT – компанії?

Клієнти. Навіть якщо ви найняли найкрутіших в світі розробників, купили найпотужніші комп’ютери і зняли офіс в центрі міста – ваш бізнес може не протриматися і декількох місяців, оскільки не вирішено питання із завантаженістю розробників проектами.

«Золоте правило» відкриття будь-якого бізнесу або стартапу –  перед тим, як що-небудь почати, ви повинні мати як мінімум 3 людини, які згодні купити ваш сервіс або послугу ще до того, як ви її створили (і один, за статистикою, у вас її точно купить).

Для пошуку потенційних клієнтів, як завжди, є кілька варіантів:

Фріланс біржі – UpWork, Freelancer, Guru і т.д.
Якщо ви розробник, то для вас це найоптимальніший варіант, оскільки ви можете самостійно знайти перших клієнтів для своєї майбутньої компанії. Якщо проаналізувати кількість запитів від потенційних клієнтів, то 90% публікуються на UpWork і 10% на всіх інших фріланс біржах в цілому.

“Сарафанне радіо” (друзі, знайомі, друзі знайомих і знайомі друзів  , колишні клієнти компанії, в якій ви працювали і інші можливі варіанти).

Створення сайту, «прокачування» його по SEO (Search Engine Optimization), вихід в TOP по ключовим запитам в Google, отримання трафіку на веб-сайт своєї айті-компанії і, відповідно, запитів на розробку.
Тут, звичайно, можна розібратися і самому, але, як правило, дешевше і швидше найняти фахівця з хорошим досвідом побудови SEO для західних ринків, так як для того, щоб на достатньому рівні осягнути всі «тонкощі» SEO і вийти на першу сторінку Google на американському або європейському ринку потрібен не один рік.

Соціальні мережі (Facebook / Instagram, LinkedIn, TikTok …)
Якщо ви хочете знайти дійсно адекватних і платоспроможних клієнтів для послуг розробки (software development) зі Сполучених Штатів, або Європи, то варіант тут один і це:

LinkedIn – соціальна мережа, призначена для розширення бізнес-контактів. Тут, як правило, підприємці заводять потрібні контакти і вважається нормальним робити один одному пропозиції про партнерство – адже для цього і створена дана соціальна мережа.

Наймання консалтингового агентства, яке допоможе вам побудувати sales & marketing стратегію для вашої айті компанії. 

плюси:

 • все зроблять за вас (ви берете участь тільки в обговоренні загальних стратегічних напрямків, всі деталі опрацьовуються консалтинговим агентством);
 • гарантований результат (відразу проговорюються основні KPI, і ви отримуєте детальну звітність щотижня);
 • економія часу (професіонали вже сьогодні мають чіткий план дій і допоможуть вам скоротити час виходу на західні айті-ринки на багато місяців, а іноді і роки). Середній час надання консалтингових послуг 3-6 місяців.

мінуси:

 • мінус тільки один – ціна.

Логічно припустити, що якщо робити все самостійно, навіть в рази довше агентства – ви отримаєте результат безкоштовно. Але, якщо ви візьмете і розрахуєте свій умовний часовий рейт (навіть мінімальний), то ви будете здивовані, наскільки дешевше буде найняти консалтингове агентство для виходу на західні ринки.

Якщо ми за допомогою тих або інших способів вирішили ключову проблему IT-компанії з пошуку клієнтів, то можемо приступити до розгляду наступних пунктів.

Персонал компанії. Тут все відносно просто – на початковому етапі ви можете самостійно виступати “персоналом” своєї компанії (більшість айті компаній так і починалися), або відразу найняти одного, або декількох співробітників, розмістивши оголошення на безкоштовних ресурсах (DOU, rabota.ua, work.ua )

Також є варіант почати айті-компанію, не маючи жодного розробника – для цього можна використовувати раніше згадані фріланс-біржі типу UpWork і Freelancer для найму виконавців. Але, в даному випадку, є великі ризики найняти непрофесійного розробника і втратити як клієнта, так і гроші, так як біржа гарантує повернення грошей клієнту, якщо робота не виконана, або виконана неякісно.

Технологічний стек або вибір технологій для компанії. Якщо ви розробник, то звичайно ж, я раджу використовувати технологію, якою ви володієте досконало, адже, на перших етапах вам, швидше за все, доведеться особисто продавати послуги вашої компанії. В такому разі, ви стикнетеся і з технічними замовниками, які мають дуже високий рівень вимог до виконавців проекту і вам точно буде легше, якщо ви працюватимете з мовою, на якій кодили хоча б кілька років.

Якщо ж ви хочете створити компанію з нуля яка є розробником – зверніть увагу на популярність технології в IT-світі. Тут є 2 швидкі  способи:

– “забити” технологію в рядок пошуку на UpWork (це найпопулярніша біржа) і подивитися, скільки зараз є робіт за даною технологією. На момент написання статті, наприклад: 1 681 задача по .NET і 4117 по Java – ми вже можемо зробити логічний висновок, що Java майже в 3 рази популярніша за  .NET в світі, так як фріланс-біржі – це умовний “зріз” попиту на технологію в світі.

– якщо ж хочете бачити повну картину – найкраще аналізувати популярність відразу за весь рік, взявши за основу найпопулярніше сховище коду в світі GitHub. Переважна більшість компаній зберігають коди використовуючи саме цей сервіс.

Топ технологій в світі, за результатами 2020 року виглядає наступним чином:

 • JavaScript
 • C ++
 • TypeScript
 • Ruby
 • Shell
 • C
 • Python
 • Java
 • Rust
 • PHP

Найперший і найголовніший крок на шляху до успіху – почати.

Стратегія розвитку IT (айті) – компанії. Навіть знайшовши перших клієнтів і заробивши собі ім’я в айті світі – у вас можуть початися проблеми масштабування, а саме:

Вибір ринків для експансії своєї IT-компанії на західні ринки. Дуже важливо починаючи свій бізнес, або плануючи подальший розвиток бізнесу на західні ринки, враховувати величезну кількість чинників:

 • ВВП (GDP) країни – чим більше, тим краще;
 • популярність конкретно вашої технології в даній країні;
 • готовність працювати з outsource компаніями (є дуже “закриті ринки”);
 • наявність у вашому портфелі проектів з даною країною;
 • вага індустрії в якій ви сильні найбільше в бізнесовому середовищі країни;
 • можливість прямого сполучення з вашою країною (містом) буде великим плюсом;
 • рівень володіння англійською мовою ваш і вашої команди (або німецькою – для Німеччини).

Стратегія розвитку бізнесу. Навіть якщо ви правильно обрали ринок і технологію – попереду багато роботи з тактичними питаннями, які потрібно планувати:

 • сформувати ICP – Ideal Customer Portrait (портрет ідеального клієнта);
 • створити USP – Unique Sales Proposal (унікальна торгова пропозиція);
 • створити презентації та case study з описом вашого досвіду і проектів;
 • налагодити і автоматизувати процес лідогенерації в компанії (англ. Lead – вести – так ми називаємо потенційних замовників) за допомогою автоматизаторів для LinkedIn (Expandi, LinkedIn Helper);
 • організувати процес лідогенераціі для UpWork, найнявши лідогенератора, або зробити це самостійно;
 • написати статті для виходу на західні ринки за допомогою SEO (рекомендуємо прочитати статтю про основні етапи просування сайту);
 • інше 😉

Найперший і найголовніший крок на шляху до успіху – почати. Я не буду згадувати про гаражі, з яких починався Apple і HP, описувати фото першого офісу Амазон, що складається з комп’ютера, стільця і написаного від руки банера з назвою компанії.

Як ви можете бачити зі статті, нічого складного немає – потрібно лише виконувати необхідні кроки, і, на відміну від мільярдів людей у яких немає сили духу, зробити перший крок.

Сподіваємося стаття трохи допомогла вам зробити перші кроки до створення IT-компанії з нуля, або зрозуміти основні напрямки для масштабування на інші ринки вашого, вже існуючого IT-бізнесу. Додатково рекомендуємо прочитати статтю в блозі BizZzdev про те “Як і коли створювати відділ продажу для IT-компанії“.

Related Posts

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.