Як запустити ІТ-бізнес з нуля?
Вітаю! Якщо ви читаєте ці рядки, то щойно ви зробили перший крок і майже стали власником IT-компанії, а якщо ви вже маєте невелику компанію і шукаєте відповідь на питання: “як масштабувати свій IT-бізнес” – то ви також в правильному місці. Почнемо?
Зважаючи на постійний розвиток IT-індустрії в сучасному світі, все більше і більше людей ставлять собі цілком логічне запитання: «Як створити IT-компанію з нуля». Розглянемо це питання детальніше.
Для початку потрібно зрозуміти, які ж основні питання необхідно вирішити IT-компанії для того, щоб стартувати:
1 Як знайти клієнтів для IT-компанії;
2 Де взяти персонал і який обрати технологічний стек software development компанії;
3 Як побудувати стратегію розвитку компанії з розробки софта.
Отже, збудуймо логічний ланцюжок, щоб розставити пріоритети й зрозуміти з чого ж почати створення IT-компанії.
Клієнти. Навіть якщо ви найняли найкрутіших у світі розробників, купили найпотужніші комп’ютери та винайняли офіс в центрі міста – ваш бізнес може не протриматися і декількох місяців, оскільки не вирішено питання із завантаженістю розробників проєктами.
«Золоте правило» відкриття будь-якого бізнесу або стартапу: перед тим, як що-небудь почати, у вас повинно бути як мінімум 3 людини, які згодні купити ваш сервіс або послугу ще до того, як ви їх створили (і одна людина, за статистикою, у вас їх точно купить).
Для пошуку потенційних клієнтів, як завжди, є кілька варіантів:
- Фриланс біржі – UpWork, Freelancer, Guru і т.д.
Якщо ви розробник, то для вас це – найкращий варіант, оскільки ви можете самостійно знайти перших клієнтів для своєї майбутньої компанії. Якщо проаналізувати кількість запитів від потенційних клієнтів, то 90% публікуються на UpWork і 10% – на всіх інших фриланс біржах в цілому. - “Сарафанне радіо” (друзі, знайомі, друзі знайомих і знайомі друзів, колишні клієнти компанії, в якій ви працювали, інші можливі варіанти).
- Створення сайту, «прокачування» його по SEO (Search Engine Optimization), вихід в TOP за ключовими запитами в Google, отримання трафіку на веб сайт своєї IT-компанії та, відповідно, запитів на розробку.
Тут, звичайно, можна розібратися і самому. Але, зазвичай, дешевше і швидше знайти фахівця з хорошим досвідом побудови SEO для західних ринків, адже для того, щоб на достатньому рівні осягнути всі «тонкощі» SEO і вийти на першу сторінку Google на американському або європейському ринку, потрібен не один рік. - Соціальні мережі (Facebook, Instagram, LinkedIn, TikTok…)
Якщо ви хочете знайти дійсно адекватних і платоспроможних клієнтів для послуг розробки (software development) зі Сполучених Штатів або Європи, то варіант тут один – це LinkedIn (соціальна мережа, призначена для розширення бізнес-контактів). Тут, зазвичай, підприємці заводять потрібні контакти і саме тут є нормою пропонувати партнерство – адже для цього і створена дана соціальна мережа. - Наймання консалтингової агенції, яка допоможе вам побудувати sales & marketing стратегію для вашої IT-компанії.
В останнього пункту є свої плюси та мінуси.
Плюси:
- все зроблять за вас (ви берете участь тільки в обговоренні загальних стратегічних напрямків, всі деталі опрацьовуються консалтинговою агенцією);
- гарантований результат (відразу проговорюються основні KPI, і ви отримуєте детальну звітність щотижня);
- економія часу (професіонали вже сьогодні мають чіткий план дій і допоможуть вам скоротити час виходу на західні IT-ринки на багато місяців, а іноді – й років). Середня тривалість надання консалтингових послуг – 3-6 місяців.
Мінуси:
- Мінус тільки один – вартість. Логічно припустити, що якщо робити все самостійно, навіть в рази довше агенції – ви отримаєте результат безкоштовно. Але якщо ви візьмете і підрахуєте свій умовний часовий рейт (навіть мінімальний), то ви будете здивовані, наскільки дешевше буде звернутися до консалтингової агенції для виходу на західні ринки.
Якщо ми за допомогою тих або інших способів розв’язали ключову проблему IT-компанії з пошуку клієнтів, то можемо приступити до розгляду наступних пунктів.
Персонал компанії. Тут все відносно просто – на початковому етапі ви можете самостійно виступати “персоналом” своєї компанії (більшість IT-компаній так і починали свою діяльність), або відразу найняти одного або декількох співробітників, розмістивши оголошення на безкоштовних ресурсах (DOU, rabota.ua, work.ua).
Також є варіант заснувати IT-компанію, не маючи жодного розробника: для цього можна використовувати раніше згадані фріланс-біржі типу UpWork і Freelancer для пошуку виконавців. Але, в такому випадку, є великі ризики найняти некваліфікованого розробника і втратити як клієнта, так і гроші, оскільки біржа гарантує повернення грошей клієнту, якщо робота не виконана, або виконана неякісно.
Технологічний стек або вибір технологій для компанії. Якщо ви розробник, то ми радимо використовувати технологію, якою ви володієте досконало, адже на перших етапах вам, скоріш за все, доведеться особисто продавати послуги вашої компанії. У такому разі ви зіткнетеся і з технічними замовниками, які мають дуже високий рівень вимог до виконавців проєкту, і вам точно буде легше, якщо ви працюватимете з мовою, якою кодили хоча б кілька років.
Якщо ж ви хочете з нуля створити компанію, яка є розробником – зверніть увагу на популярність технології в IT-світі. Тут є 2 швидких способи:
- “Забити” технологію в рядок пошуку на UpWork (найпопулярнішої біржі) і подивитися, скільки зараз є активних задач за даною технологією. Наприклад, на момент написання статті: 1681 задача по .NET і 4117 по Java – ми вже можемо зробити логічний висновок, що Java майже в 3 рази популярніша за .NET, оскільки фриланс-біржі – це умовний світовий “зріз” попиту на технологію.
- Якщо ж хочете бачити повну картину, краще аналізувати популярність відразу за весь рік, взявши за основу найпопулярніше у світі сховище коду – GitHub. Переважна більшість компаній зберігають коди, використовуючи саме цей сервіс.
За результатами 2020 року, топ технологій у світі виглядає наступним чином:
- JavaScript
- Python
- Java
- Rust
- PHP
- C++
- TypeScript
- Ruby
- Shell
- C
Обираючи одну з топ-технологій, ви гарантуєте собі наявність попиту в ній протягом наступних, як мінімум, 5 років. І навіть якщо завтра технологія з якихось причин вийде з ТОПу, все одно на ній написано сотні тисяч проектів, які потрібно підтримувати і розвивати.
Цікавий факт: з моменту першого релізу Java пройшло вже 25 років, але дана мова досі впевнено входить в ТОП-3. Це пов’язано з тим, що на ній було написано величезну кількість ентерпрайз-проектів на зорі всесвітньої діджіталізаціі.
Як бачите, немає нічого супер-складного в тому, щоб заснувати свій IT-бізнес. Вам потрібен хоча б один найманий розробник (ним можете бути ви самі), трохи завзятості і час, і тоді ви дійсно можете зайняти свою нішу в IT.
А тепер трохи про складне: що ж робити далі? Згідно зі статистикою, відсоток “виживання” стартапів близько 3% в 3-х річній перспективі. Чому ж так трапляється? Відповідь в наступній частині нашої статті.
Ми допоможемо вам створити компанію "з нуля".
Вартість послуг – $1000 на місяць, тривалість проекту 3-5 місяців.
Стратегія розвитку IT (айті) – компанії. Навіть знайшовши перших клієнтів і заробивши собі ім’я в IT-світі, у вас можуть початися проблеми масштабування, а саме:
Вибір вибір ніші для просування своєї IT-компанії на західні ринки. Починаючи свій бізнес або плануючи подальший розвиток бізнесу на західні ринки, дуже важливо враховувати величезну кількість чинників:
- ВВП (GDP) країни – чим більше, тим краще;
- популярність конкретно вашої технології в даній країні;
- готовність працювати з outsource компаніями (є дуже “закриті ринки”);
- наявність досвіду роботи з замовниками з цього регіону;
- вага індустрії у бізнесовому середовищі країни, у якій ви найсильніші;
- можливість прямого сполучення з вашою країною (містом) буде великим плюсом;
- рівень володіння англійською мовою (або німецькою – для Німеччини).
Стратегія розвитку бізнесу. Навіть якщо ви правильно обрали ринок і технологію – попереду багато роботи з тактичними питаннями, які потрібно планувати:
- сформувати ICP – Ideal Customer Portrait (портрет ідеального клієнта);
- створити USP – Unique Sales Proposal (унікальна торгова пропозиція);
- створити презентації та case study з описом вашого досвіду і проєктів;
- налагодити і автоматизувати процес лідогенерації в компанії (англ. Lead – вести – так ми називаємо потенційних замовників) за допомогою автоматизаторів для LinkedIn (Expandi, LinkedIn Helper);
- організувати процес лідогенераціі для UpWork самостійно або знайшовши лідогенератора;
- написати статті для виходу на західні ринки за допомогою SEO (до речі, рекомендуємо прочитати статтю про основні етапи просування сайту);
- інше 😉
Найперший і найголовніший крок на шляху до успіху – почати. Ми не будемо згадувати про гаражі, з яких починалися Apple та HP, описувати фото першого офісу Amazon, в якому були тільки комп’ютер, стілець і написаний від руки банер з назвою компанії.
Підсумовуючи все сказане, нічого складного немає – потрібно лише зважено зробити правильні кроки, не боятися вийти із зони комфорту і сміливо відстоювати свої позиції.
Сподіваємося, що стаття трохи допомогла вам зробити перші кроки до створення IT-компанії з нуля, або зрозуміти основні напрямки для масштабування на інші ринки вашого вже існуючого IT-бізнесу. Додатково рекомендуємо прочитати статтю в блозі BizZzdev про те “Як і коли створювати відділ продажу для IT-компанії“.