Логічна структура сайту та навіщо вона потрібна?
Перший крок до успіху – правильно розроблена структура, адже це основа сайту, перша цеглина в його фундаменті. Кожен проєкт індивідуальний, тож і створення структури для кожного сайту буде відмінним. Проте варто зважати на конкретні вимоги пошукових систем, тому що їх потрібно обов’язково дотримуватися. Сьогодні поговоримо саме про це.
Логічна структура сайту. Що це?
Логічною структурою сайту називаємо таку модель організації сайту, при якій сторінки розставлені згідно з ієрархією. Що маємо на увазі? Сторінки в такій структурі є взаємопов’язаними та в них простежуємо приналежність до різноманітних груп, як-от: категорії, підкатегорії, розділи, інші типи сторінок ( теги, фільтри тощо)
Структурування сайту є надзвичайно важливим етапом, адже від цього залежить зручність у використанні. Гарно складена структура допомагає зекономити час користувача і пришвидшити його пошуки. Складна і незрозуміла організація сайту та заплутана навігація тільки відштовхне користувача. Тому вашою задачею є побудувати структуру так, аби відвідувачі сайту могли легко перейти від загальної інформації до конкретно тої, яку шукали.
Чому правильна структура важлива для пошукових систем?
Кожна пошукова система має свої вимоги для структури. Якщо дотримуватися рекомендацій, то можна значно підвищити успіхи свого сайту. Розглянемо кілька основних порад.
Рекомендації Google
- Використання логічної ієрархії. Користувач повинен мати змогу без труднощів потрапити на будь-яку сторінку вашого сайту. Для зручності використовуйте стрічку навігації. Такий елемент показуватиме шлях в структурі від головної сторінки до поточної, на якій знаходиться користувач. Це так звані «хлібні крихти». Така система допоможе не загубитися на сайті та з легкістю знайти потрібний розділ.
- Використання текстових посилань. На відміну від посилань у вигляді банерів, текстові мають певні переваги. Наприклад, пошукові роботи зможуть краще оцінити релевантність таких покликань. Зрештою, це значно спростить процес аналізування та сканування контенту ваших сторінок.
- Створення сторінки навігації. Googlebot допоможе вам пришвидшити пошук нових та змінених сторінок у вашій структурі. Для цього потрібні HTML-карта сайту і файл Sitemap.xml, де будуть вказані цільові URL та дати останніх змін.
- Створення інформаційних сторінок 404. Обов’язково розмістіть посилання на головну сторінку та коротку навігацію сайту. Це потрібно, щоб користувач, переходячи на неіснуючу сторінку, не покинув зовсім ваш сайт, а продовжив пошуки.
- Використання зрозумілих адрес сторінок – людинозрозумілі урли (ЛЗУ-URL). Написані простим форматом сторінкових адрес більше доступні для користувача.
- Створення простої структури каталогів. Завдяки цьому на сайті орієнтуватися стане легше. Не забувайте, щоб URL- сторінки відображали зміст цієї структури.
- Різні документи повинні мати різні URL. Для кожного сайту повинна бути єдина унікальна адреса.
Більш детально про ці рекомендації можна дізнатися в довідці Google.
Рекомендації Yandex
- Чітка ієрархія сторінок. Кожен документ повинен мати свій розділ.
- Використання карти сайту. Працюйте з Яндекс.Вебмайстер – створіть та завантажте файл Sitemap або просто залиште посилання на файл в Robots.txt. Це допоможе пошуковому роботові працювати над індексацією й аналізом потрібних документів ще швидше.
- Обмеження індексування службової інформації з використанням файлу Robots.txt. Таким чином можна зменшити використання ресурсів для непотрібних для користувачу сторінок.
- Унікальність URL.
- Використання текстових посилань. Текстові посилання краще сприймаються пошуковими роботами.
- Правильність symlink. При некоректності цих посилань можна отримати URL, що буде рости в нескінченній прогресії (site.com/apple/apple/apple/apple/apple/).
Більше інформації отримайте в довідці Yandex.
Навіщо потрібна правильна структура сайту?
Правильно облаштована структура сайту потрібна обом сторонам: користувачам та пошуковим системам.
Пропонуємо розглянути плюси правильно сформованої структури сайту:
- Зростання «юзабіліті», тобто ергономічності.
У ваших інтересах зробити максимально зручну навігацію для користувача, що в свою чергу дає йому можливість швидко знайти потрібну інформацію. Таким чином ви зможете затримати відвідувача на сайті і підвищити поведінкові фактори ранжування.
- Збільшення індексації сторінок.
Логіка структури сайту допомагає пошуковій системі краще зрозуміти, які сторінки більше важливі для користувача. Найкраще дотримуватися правила 3-х кліків: далі, ніж 3 кліки не розміщувати найважливіші сторінки. Адже, в результаті можна отримати непроіндексовану сторінку, або проіндексовану пізніше, що зрештою вплине на її пріоритет.
- Зниження рівня технічних помилок.
Якщо ваша структура правильна, ви не зустрінете таку проблему, як велика кількість дублікатів сторінок, а отже зекономите час та гроші.
- Розподіл внутрішньої ваги посилань.
Вага посилання розраховується згідно з важливістю сторінок. Ті сторінки, які потрібно активно просувати, повинні мати значну кількість внутрішніх посилань. А все тому, що пошукові системи більш пріоритетними визначають ті сторінки, на які є більше посилань.
- Охоплення великої кількості запитів.
Якщо під вузькі групи запитів створити додаткові категорії та розділи, то можливо отримати ранжування за великою кількістю ключових слів, що в свою чергу дозволить залучити більше органічного трафіку. Так, як сторінки, що підібрані більш вузькій групі спеціальних запитів будуть значно релевантними.
Структура сайту та її види
Спробуймо розглянути різні види структур, порівняймо переваги та недоліки, щоб зрозуміти, яку краще застосовувати саме для вас.
Існують такі види:
- Лінійна. Сторінки розміщуються у вигляді ланцюжка. Відвідувач такого типу сайту може переміщатися лише за вказаним маршрутом – спочатку потрапляє на головну сторінку, а всі решта – гортає як книгу. Тут немає ієрархії, всі сторінки є рівноправними. Така структура сайту здебільшого підійде для сайтів-візитівок чи сайтів-презентацій, а заохочувати користувачів такою структурою буде складно, бо просуванню підлягає лише основна сторінка.
- Лінійна з відгалуженнями. Тут спостерігається такий же принцип, що і в лінійній, проте в ланцюгу з’являться додаткові гілки. Таку структуру також можна використовувати для ресурсів-візиток, але з дещо розширеною інформацією, а ще вона чудово підійде для авторських блогів чи онлайн-книг.
- Деревоподібна. У структурі цього типу вже спостерігатимемо ієрархію – від головної сторінки буде достатньо відгалужень на різні категорії, підгрупи, картки товару тощо. Кожна наступна сторінка завжди пов’язана з попередньою і є її частиною. Така система досить популярна і її застосування можна знайти на сторінках інтернет-магазинів, інформаційних порталів та ресурсів тощо. Деревоподібна структура – одна з найкращих варіантів для успішного просування, адже її багаторівневість краще піддається виділенню більш важливих сторінок для підняття охоплення.
- Ґратчаста або блокова. Система цього типу набагато складніша за попередні. Сторінки у цій структурі сайту рівноправні, за винятком основної, й усі знаходяться в різних гілках. Користувач має можливість переміщатися між ними вертикально та горизонтально. Індексація сайту підіймається завдяки такому варіанту. Проте структуру блоків зазвичай використовують на сайтах-каталогах або ж для конкретної послуги чи товару. Не часто трапляється використання ґратчастої структури, так як є велика ймовірність, що сайт може вийти достатньо заплутаним і користувачу доведеться довго шукати необхідну інформацію.
Основні помилки у створенні структури сайту
Уникайте помилок, адже вони можуть завдати вашому сайту непоправної шкоди. Пропонуємо розглянути, які типові похибки допускають при створенні структури:
- Різний інтент.
Коли сторінка оптимізована під різні значення, які вкладає користувач в свій запит у пошуку, тоді може виникнути проблема.
- Сторінки-дублі.
Якщо на сайті створено дві однакові сторінки, між ними може виникати конкуренція в пошуковій видачі. Пошукова система не розуміє, яку конкретно сторінку потрібно показувати, тому процес ранжування сторінок і її релевантність знижується.
- Високий рівень вкладеності.
Сторінки, що мають дуже високий рівень вкладеності погано піддаються індексації.
Згадаймо правило «трьох кліків». Зважайте на нього при створенні структури сайту. Усі найважливіші сторінки повинні знаходитись на відстані трьох клацань від головної сторінки.
Якщо ж ваша веб-сторінка – величезна і такого рівня не уникнути, потрібно грамотно скласти карту сайту та внутрішнє перелінкування. Це необхідно для того, аби користувачі та пошукові роботи змогли бачити пріоритетні сторінки.
- Відсутність навігації.
Карти сайту обов’язково повинні бути, адже і вони впливають на швидкість індексації сторінок.
Для правильної роботи великих інтернет-ресурсів необхідно створювати дві карти:
- для роботів за допомогою файлу Sitemap.xml. Завдяки цьому пошуковий робот бачить всі сторінки, яким потрібна індексація, а також сповіщає про нові сторінки;
- для користувачів створюється окрема сторінка з переліком важливих сторінок та розділів. Такі карти створюються для спрощення навігації.
Якщо ваш веб-ресурс невеликий, то цілком ймовірно, що відсутність карти сайту не буде критичною помилкою.
- Помилка в розподілі сторінок.
Під час створення нових сторінок слід зважати, щоб вони відповідали смисловому навантаженню попередніх сторінок, згідно з кожним розділом та категорією. Наприклад, ліжка повинні знаходитися в розділі Спальня, а не в розділі Кухня.
Запам’ятайте та застосуйте
- Логічна структура сайту – база вашого інтернет-ресурсу. Приділіть значну кількість часу для правильної розробки структури, що принесе успіх вам та вашому веб-ресурсу.
- Зважайте на правила пошукових систем під час створення структури сайту.
- Зверніть увагу на види структур і які переваги ви зможете отримати для вашого веб-сайту.
- Уникайте типових помилок.