Як виконати технічний SEO-аудит
Подивімось на цифри, щоб показати, чи вартий технічний SEO-аудит вашого часу. Для початку, одна з провідних SEO-платформ, BrightEdge, пропонує дослідження, що показують як 68% всього користувальницького досвіду в інтернеті починаються з пошуку. По-друге, Google є провідною пошуковою системою, де користувачі зробили 84,7 мільярда відвідувань за весь час існування компанії. По-третє, останні дані з Internet Live Stats показують, що щоденні пошукові запити Google зросли з 3,5 мільярда у 2012 році до 8,5 мільярдів у 2022 році. Проте дані показують, що лише 0,78% усіх пошукових запитів з’являються на другій сторінці результатів пошуку Google.
Кількість пошукових запитів у Google неухильно зростає. Є такі результати пошуку, які користувачі бачать у першу чергу. Технічний SEO-аудит дозволяє певним результатам пошуку з’являтися зверху, а це означає, що користувачі бачать їх першими та, швидше за все, клацають на них. Нижче ми представили покрокову інструкцію з проведення ефективного технічного аудиту сайту. Ретельне використання рекомендацій з нього гарантує, що ваш сайт відрізнятиметься від мільйонів інших сайтів.
Що таке технічний SEO-аудит?
У двох словах, технічний SEO-аудит — це процес, який власники сайтів використовують для виявлення проблем та помилок, що перешкоджають ранжування сайту в різних пошукових системах. Проводячи цей аудит, ви робите крок, щоб Google міг правильно індексувати та показувати ваш сайт. Крім того, за допомогою аудиту ви перевіряєте наявність SEO-проблем контенту. Більш того, технічний SEO-аудит допомагає оцінити, чи ваш сайт пов’язаний з іншими сайтами та навпаки.
З точки зору взаємодії з користувачем, технічний SEO-аудит полягає у забезпеченні правильної роботи вашого сайту на мобільних пристроях та настільних комп’ютерах. Дослідження, проведене Сanonicalized, показує, що 24% з 1 мільйона найпопулярніших сайтів не оптимізовані для мобільних пристроїв. Нарешті, з хорошим SEO-аудитом ви можете відстежувати ефективність сайту та розуміти, чи потрібне якесь налаштування.
Чому важливий технічний аудит сайту?
Говорячи докладніше про важливість технічного аудиту сайту, ви повинні враховувати наступне:
- SEO-аудит гарантує, що ваш сайт правильно індексується, а це означає, що він буде показуватися у верхній частині сторінок результатів пошуку.
- Технічний аудит сайту – чудовий спосіб уникнути санкцій з боку Google. Існують токсичні зворотні посилання, які можуть зменшити трафік вашого сайту.
- За допомогою SEO-аудиту ви отримуєте нові можливості для продажу, тому що чим частіше користувачі бачать ваш сайт, тим більша ймовірність, що ви отримаєте нових клієнтів.
- Технічний аудит сайту приносить більше органічного трафіку.
Враховуючи вищевикладене, SEO-аудит допомагає виявити та розв’язувати проблеми, які могли перешкодити вашому трафіку та продажам. Відповідно, якщо все зроблено правильно, аудит сприяє зростанню вашого бізнесу і забезпечує кращий досвід користувача. З усім тим, один з найважливіших аспектів технічного аудиту сайту залежить від інструментів, які ви використовуєте.
Інструменти для технічного аудиту веб
Пошукова система Google використовує певний алгоритм, що встановлює певні стандарти SEO. Щоб допомогти користувачам зіставити свої технічні SEO-аудити з цими стандартами, компанія пропонує кілька унікальних інструментів:
- Google Analytics. Цей інструмент пропонує візуальні показники, які оцінюють ефективність вашого сайту в пошуковій системі Google.
- Google PageSpeed Insights. Цей інструмент допомагає виміряти продуктивність вашого сайту на різних мобільних та десктопних платформах.
- Google Search Console. Цей інструмент показує, чи правильно ви проіндексували свій сайт і де він з’явиться на сторінках результатів пошукової системи (SERP).
- Google Schema Markup Testing Tool. Цей інструмент показує, чи не містить код, написаний для вашого сайту помилки.
- Google Test My Site. Цей інструмент оцінює швидкість мобільної версії вашого сайту та пропонує унікальні рекомендації щодо збільшення швидкості.
- Google Tag Manager. Цей інструмент дозволяє користувачам керувати тегами сайту без редагування коду.
- Google Lighthouse. Це комплексний інструмент із відкритим вихідним кодом, який допомагає покращити загальну якість вашого сайту.
На цей час ви бачите, що багато інструментів на основі Google є життєво важливими для технічного SEO-аудиту. Проте вони завжди ідеально підходять чи є панацеєю всім користувачів. В результаті, якщо перерахованих вище інструментів недостатньо, ви завжди можете звернутися до деякого додаткового програмного забезпечення:
- Semrush Audit Tool. Це багатоцільовий SEO-інструмент для технічного аудиту, що допомагає користувачам проводити дослідження ключових слів, знаходити можливості для зворотних посилань та багато іншого.
- Screaming From SEO Spider. Цей інструмент допомагає підвищити ефективність SEO вашого сайту і дозволяє розв’язувати найпоширеніші проблеми та помилки, пов’язані з SEO.
- SEO-браузер. Цей інструмент імітує пошукову систему Google і показує, наскільки хороший ваш сайт з точки зору SEO.
- Integrity. Цей інструмент працює для MAC-користувачів, що дозволяє перевіряти всі непрацюючі посилання, щоб покращити якість вашого сайту.
- Xenus. Цей інструмент призначений для користувачів ПК і робить те саме, що й Integrity.
Вибір правильного інструменту для технічного SEO-аудиту так само важливий, як проведення самого аудиту. Наведений вище список надає достатньо інструментів для розв’язання проблем, які ми розглянемо пізніше.
Ми допоможемо вам здійснити професійне SEO-просування сайту
Вартість послуг – $1000 на місяць, тривалість проекту 3-5 місяців.
Які кроки для проведення технічного SEO-аудиту?
На цей час ви знаєте, що таке технічний SEO-аудит, чому він важливий і які інструменти вам знадобляться для його проведення. Це був початок того, що ми будемо досліджувати далі. Отже, без зайвих слів, давайте перейдемо до покрокового посібника, розробленого нами, щоб переконатися, що у вас є все необхідне для забезпечення максимальної продуктивності вашого сайту.
Інформація від клієнта, яка необхідна вам перед технічним аудитом SEO
Якщо ви працюєте для клієнта, зверніть увагу, що вам потрібна додаткова інформація по SEO. Якщо ви є власником сайту, ігноруйте цей розділ. На цьому етапі, якщо ви плануєте провести SEO-аудит сайту клієнта, переконайтеся, що ви маєте наступне:
- Доступ до Google Analytics.
- Доступ до журналу серверної частини сайту.
- Доступ до облікових записів у соціальних мережах.
- Доступ до webmaster tools.
- Доступ до Google Ads.
Ви зіткнетеся з серйозними проблемами, якщо не отримаєте доступ до вищезазначених інструментів. Тому переконайтеся, що вам надали все необхідне, щоб відразу ж розпочати ефективний технічний SEO-аудит сайту.
Чекліст для технічного аудиту сайту
Наше покрокове керівництво включає наступні послідовні кроки:
- Забезпечення видимості контенту
- Порівняльний аналіз SEO
- Впровадження аналітики
- Перевірка канонічних URL
- Оцінка консолі пошуку Google
- Перегляд дій, що виконуються вручну
- Визначення швидкості сайту
- Визначення адаптивності до мобільних пристроїв
- Пошук проблем з індексацією
- Вивчення потенційних помилок 404
- Створення карти сайту
- Редиректи (переадресація)
- Акцент на протоколах безпеки
- Аудит контенту
- Визначення неправильних та небезпечних зворотних посилань
Вам слід слідувати за ним крок за кроком. Часто перевіряти ще раз, чи правильно виконана кожна фаза. Тепер розберемо кожен крок докладно.
1. Робимо контент видимим
Хоча контент – найменш технічна частина SEO-аудиту, він є одним із ключових факторів ранжирування. На цьому етапі вам потрібно почати технічний SEO-аудит, щоб зробити контент вашого сайту видимим для будь-яких пошукових систем. Використовуйте GoogleBot, щоб перевірити, чи подобається ваш контент користувачам та алгоритму пошуку Google. Зверніть увагу, що потрібно перевірити версію сторінки в кеші, щоб побачити, як Google проіндексував її.
Просто знайдіть свою сторінку в пошуку Google, натисніть на три вертикальні точки поряд з URL-адресою сайту і виберіть «Кешовано» у вікні. Це покаже вам, чи немає будь-яких важливих елементів контенту. Крім того, цей крок показує, чи правильно малювався контент, створений за допомогою JavaScript. Після того, як ви зробите контент вашого сайту більш помітним, перейдіть до наступного кроку.
2. Порівняльний аналіз SEO
Другий етап технічного аудиту сайту починається з аналізу, що означає вимірювання ефективності SEO сайту. Можна використовувати цей інструмент для виконання важливої частини бенчмаркінгу — відстеження позицій. Просто введіть свій домен та почніть відстежувати. Потім виберіть пристрій, місцезнаходження, пошукову систему та мову. У наступній частині додайте ключові слова, які потрібно відстежувати. Нарешті, ви можете використовувати Google Analytics, щоб визначити, які ключові слова вашого сайту працюватимуть найкраще.
Після завершення відстеження ви побачите свій рейтинг серед ключових слів, вибраних вами або Google Analytics. В результаті порівняльний аналіз показує, чи правильно ви вибрали ключові слова для свого сайту, і вказує, чи потрібно вам змінити конкретні ключові слова, щоб виділитися в результатах пошуку.
3. Встановлення аналітики
Наступний етап технічного аудиту сайту – перевірка правильності роботи аналітики. Для цього відкрийте головну сторінку та натисніть Ctrl+U. Це покаже вам вихідний код сторінки. Частина коду, який ви шукаєте, міститься в тегах заголовка (…). Далі потрібно знайти розділ «id». Це буде виглядати так:
“https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-TRV24V“. На цьому етапі скопіюйте ідентифікаційний номер та зіставте його з Google Tag Assistant. Нарешті, ви можете встановити плагін інструменту та запустити код відстеження, щоб визначити, чи правильно встановлена аналітика.
Якщо мітки зелені, то аналітика працює коректно. Якщо позначки сині або червоні, їх потрібно виправити. Теги можна дозволити через налаштування тригера. Ви можете використовувати довідку Диспетчера тегів для розв’язання проблеми описаної вище. Після встановлення тегів та коректної роботи аналітики перевірте, чи відповідають дані вашого сайту існуючим канонічним правилам.
4. Перевірка канонічних URL-адрес
Канонізація гарантує, що дані вашого сайту представлені у стандартному затвердженому форматі. Іншими словами, це допомагає пошуковій системі визначити, чи є ваш URL основною копією сторінки. Це те, що запобігає появі контенту, що дублюється, в різних URL-адресах.
Щоб перевірити канонічні теги, перейдіть до вихідного коду сторінки (Ctrl + U) та знайдіть rel=’canonical’. Якщо ви знайдете його, це означає, що ваша посилальна URL-адреса активна. Однак, якщо ви не бачите тег, не хвилюйтесь. Іноді сторінки використовують певне форматування HTML, яке не зображає канонічні теги. Якщо ви зіткнулися з такою проблемою, відкрийте Google Lighthouse і знайдіть розділ «Створити звіт». Після того, як ви отримаєте звіт, натисніть “SEO”, потім перейдіть до “Не застосовується” і потім до “Рекомендацій по роботі з контентом”. Там ви можете побачити, чи дійсний ваш канонічний тег.
В результаті з правильним канонічним тегом, ви можете бути впевнені, що пошукові системи розуміють, яка версія сторінки є основною. Коротко кажучи, це допоможе таким системам, як Google та Bing, набагато краще ідентифікувати ваш сайт. Деякі технічні аудити сайтів не включають цей крок. Однак, якщо у вас немає належних канонічних тегів, пошуковій системі буде складно вибрати, яку сторінку проіндексувати як основну.
5. Оцінка Google Search Console
Коли ви закінчите з канонічними тегами, перейдіть до Google Search Console. Він покаже загальний стан вашого сайту. По-перше, вам потрібно отримати доступ до Search Console і створити обліковий запис, якщо у вас його ще немає. По-друге, відкрийте цей інструмент та перевірте, чи відповідають протокол та домен вашого сайту реальної версії. Вам потрібно двічі перевірити, чи не збігається https://website.com з https://www.website.com. По суті, Google Search Console повідомляє, що ваш сайт доступний, і чинна версія є правильною. Якщо виникають проблеми, переконайтеся, що протокол, домени та піддомени відповідають чинній версії.
6. Перегляд дій, що виконуються вручну
На наступному етапі технічного аудиту вашого сайту також потрібний Google Search Console. При доступі до інструмента ви побачите навігаційну панель у лівій частині інтерфейсу. Там знайдіть «Безпека та ручні дії». Потім перейдіть до «Дій, вжитих вручну». У цьому розділі показано, чи рецензент Google перевірив ваш сайт, і чи вказав він на відповідність рекомендаціям Google щодо забезпечення якості для веб-майстрів. Крім того, ви можете подивитися, чи не застосовувалися якісь санкції до вашого сайту. По суті, якщо ваш сайт демонструє критично низьку продуктивність, є можливість, що він був знижений в індексі Google. Тому, якщо ви виявите будь-які штрафи або проблеми в сегменті «Дії вручну», використовуйте цей звіт «Дії вручну для їх усунення».
7. Визначення швидкості сайту
Якщо на вашому сайті немає штрафів та песимізацій, саме час перевірити його швидкість. Нещодавно Google представив оновлення Page Experience, щоб показати взаємозв’язок між UX та SEO. Чому це важливо? Згідно з дослідженням, проведеним Google, найшвидші сайти пропонують кращий інтерфейс користувача. Іншими словами, якщо ваша сторінка працює повільно, користувачі швидше за все підуть.
Використовуючи Google PageSpeed Insights, ви отримаєте всі поради, необхідні для підвищення швидкості вашого сайту. Це може стосуватися таких понять, як загальний час блокування (TBT) та сукупне зміщення макета (CLS). Google подбав про те, щоб у вас була вся інформація та інструменти для підвищення вашого рейтингу PageSpeed. Тому цей етап технічного SEO-аудиту може виконати кожен без особливих знань про SEO.
8. Визначення адаптації до мобільних пристроїв
Як згадувалося раніше, хороший сайт повинен однаково добре працювати як на мобільних пристроях, так і на настільних комп’ютерах. У такому разі перевірка, чи є ваш сайт адаптивним для мобільних пристроїв – це крок до технічного SEO аудиту. Починаючи з 2016 року, Google оновлює індексацію для мобільних пристроїв, щоб власники сайтів робили все можливе, щоб зробити свої платформи мобільними. В результаті Google вклав багато коштів у те, щоб зробити цей етап SEO-аудиту якомога плавнішим.
Щоб перевірити адаптивність сайту до мобільних пристроїв, можна використовувати Google Mobile-Friendly Test. Ви або вводите URL-адресу або вихідний код сайту і перевіряєте його. Крім того, якщо ви вже звикли до Google Search Console, ви також можете перевірити мобільність і там. Перейдіть до інтерфейсу інструмента, знайдіть “Покращення”, а потім “Мобільне використання”. Там ви можете створити звіт і програма повідомить вам, чи є проблеми з мобільним дизайном вашого сайту. Нарешті, він підкаже про те, як покращити дизайн і впоратися з будь-якими потенційними проблемами адаптації до мобільних пристроїв.
9. Пошук проблем з індексацією
На цей час ми знаємо, що Google Search Console безпосередньо підключається до індексації Google. Тому на цьому етапі технічного SEO-аудиту сайту вам необхідно ще раз перевірити, чи на вашому сайті немає помилок, які можуть перешкодити Google правильно проіндексувати його. Для цього перейдіть до Google Search Console та виберіть “Покриття” в меню зліва. Там ви дізнаєтеся, чи є якісь перелічені помилки, пов’язані з валідністю сторінки.
Більш того, для перевірки індексації можна використовувати Google Lighthouse. Спочатку перейдіть до плагіну та виберіть «Параметри». Потім натисніть «Створити звіт», і ви отримаєте всю інформацію про індексацію та валідність сторінки. Примітно, що падіння проіндексованих сторінок може свідчити про проблеми з помилками типу 404 — докладніше про це на наступних кроках.
10. Вивчення потенційних помилок 404
Якщо на сторінці є помилки типу 404, то на вашому сайті є посилання, що не працюють. Наприклад, користувач натискає на посилання, і замість переходу на потрібну сторінку він бачить помилку 404. Без сумніву, це різко зашкодить їхньому користувацькому досвіду. Ба більше, ці помилки погіршать загальну продуктивність сайту. Як згадувалося вище, ви можете використовувати консоль пошуку Google, щоб визначити, чи знайшов Google помилки 404 на вашому сайті.
При виявленні всіх помилок 404 у вас є два варіанти боротьби з ними. По-перше, ви можете переглянути документацію Google Search Console і знайти рішення. По-друге, ви можете використовувати цей інструмент і автоматично виявляти всі помилки 404. Крім того, програмне забезпечення покаже потенційні способи усунення помилок і підвищення індексації вашого сайту та загальної продуктивності. Таким чином, цей етап технічного SEO-аудиту необхідний, якщо ви виявите будь-які помилки 404.
11. Робимо карту сайту видимою
Коли ви розібралися з індексацією та виправленням непрацюючих посилань, настав час зосередитися на видимості карти сайту. Хоча Google може проіндексувати ваш сайт без карти сайту, настійно рекомендується мати її. Це значно прискорює результати SEO. Карта сайту – це файл з усією інформацією про сторінки, елементи контенту та посилання між ними. Крім того, Google може використовувати карту сайту для сканування. У результаті це допомагає алгоритму легше індексувати ваш сайт.
Ви можете перевірити карту сайту через “/sitemap.xml”. Це URL-адреса вашого основного домену. Карту сайту можна перевірити за допомогою Google Search Console. Просто виберіть розділ “Карта сайту” на лівій панелі. Часто корисно перевірити, чи актуальна ваша карта сайту. Хоча більшість систем управління контентом (CMS) автоматично оновлюють карти сайту, іноді вони можуть дати збій. Нарешті, цей етап технічного SEO-аудиту показує, чи є у вашій карті сайту будь-які помилки 404 і редиректи. Ми вже знаємо, як боротися з помилками 404, давайте тепер звернемося до редиректів.
12. Редиректи (переадресація)
Пошук редиректів — звичайна рутинна практика. На щастя, є інструменти для розв’язання цієї проблеми. Цей інструмент допомагає з редиректами. Його можна використовувати як для їх виявлення, так і для виправлення. Коротко, є так звані 301 і 302 редиректи. Перші є постійними, а другі тимчасовими. Якщо ви плануєте, щоб ваш сайт працював протягом більш тривалого часу, вам слід залишити 301 і позбутися 302. Якщо ви не хочете використовувати інструмент, про який ми згадували вище, тут показано, як усунути переадресацію 302. Як правило, перенаправлення повинні відповідати потенційному терміну вашого сайту.
13. Акцент на протоколах безпеки
Цей етап технічного SEO-аудиту пов’язаний із безпекою. У двох словах, є протокол передачі HyperTedy (HTTP) і безпечний протокол передачі гіпертексту (HTTPS). Як розширення HTTP найкраще використовувати HTTPS. В іншому разі, якщо у вас незахищена версія сайту і на ній немає ні 301, ні 302 редиректу, значить у вас дві або більше версій сайту. У результаті Google буде складно індексувати і захищати їх.
У такому контексті, щоб уникнути наявності двох або більше версій сайту, які знижують їхню функціональність і безпеку, ви можете використовувати канонізацію і 301 редиректи, як згадувалося вище. Ці методи повідомляють пошуковій системі, що є нова версія сайту. Після того, як ви розібралися з дублюванням, настав час зосередитися на безпеці. Ви отримаєте уявлення про безпеку свого сайту, перевіривши домашню сторінку та сторінки продукту на наявність HTTPS. Крім того, ви можете під’єднатися до Google Lighthouse. Перейдіть до плагіну і перевірте сегмент “Найкращі практики” в розділі “Параметри”. Там можна створити звіт. Після того, як інформація згенерована, ви побачите, використовує сайт HTTPS чи ні.
14. Аудит контенту
Після того, як ви закінчите з перенаправленнями та безпечними протоколами, час переходити до контенту. По суті, хороший контент на вашому сайті підтримує інтерес користувачів. Однак, крім привабливості, він також має бути оптимізований для SEO. На цьому технічного SEO-аудиту ми обговоримо різні способи пошуку та обробки контенту, який заважає вашій оцінці SEO та зручності користувачів.
Поговоримо про дубльований контент. Цей тип контенту може збити з пантелику пошукову систему. Коли на сайті є дублікати, у Google виникнуть труднощі з їх ранжуванням та індексацією. Крім того, з точки зору користувача, дубльований контент означає, що ви були недбалі та не перевірили свій сайт ретельно. У такому разі Google рекомендує простий спосіб знайти потенційні дублікати. Просто скопіюйте близько десяти слів зі сторінки та вставте їх із лапками в рядок пошуку Google. Потім, якщо є дублікати сторінок, пошукова система покаже це. Крім того, безплатний інструмент для перевірки дублікатів спрощує описаний вище процес. У результаті вам потрібно завжди перевіряти свій контент на наявність дублікатів. В іншому разі ви зіткнетеся з проблемами SEO та зручністю використання.
15. Визначення неправильних і небезпечних посилань
Наступним важливим кроком технічного аудиту сайту є виявлення і виправлення підозрілих зворотних посилань. Якщо ваш сайт сповнений посилань, схожих на спам, Google вкаже, що ваш сайт містить неякісний контент, і відповідним чином проіндексує ваш сайт. В ідеалі, інші сайти, що заслуговують на довіру, повинні підтримувати ваш сайт. У такому разі ви можете відмовитися від посилань, які не потрібні у вашому контенті.
Щоб розібратися з небезпечними посиланнями, перейдіть у Google Search Console. Спочатку знайдіть поле “Посилання” на лівій панелі. Потім перейдіть у розділ “Топ сайтів, що посилаються” і виберіть “Ще”. Коли з’явиться список, перегляньте його і знайдіть сайти, які виглядають як спам або мають невідповідні доменні імена. Потім виконайте цю процедуру, щоб відхилити ці посилання. У результаті ви можете позбутися підозрілих посилань, що знижують рейтинг вашого сайту.
Прикінцеві слова про технічний SEO-аудит
Після виконання всіх перерахованих вище кроків завжди є можливість внести поліпшення в продуктивність і працездатність вашого сайту. Технічний SEO-аудит – чудовий спосіб розробити надійну стратегію, що дає змогу будь-якому сайту працювати на межі своїх можливостей. Зверніть увагу, що вам потрібно враховувати два ключові чинники. По-перше, люди будуть взаємодіяти з вашим сайтом, і їхній досвід визначатиме, отримаєте ви нових клієнтів чи ні. По-друге, якщо на сайті немає хорошої бази SEO, люди взагалі не побачать ваш сайт у результатах пошуку.
Шукайте різні проблеми, які ми згадували вище. І розберіться з ними одразу. Це допоможе розкрити весь потенціал вашого сайту. В іншому випадку сайт може опинитися у вічній порожнечі, а це все, що знаходиться далі другої сторінки результатів пошуку Google.