Як створити портрет ідеального клієнта (Ideal customer portrait)

Якщо ви є власником компанії з розробки програмного забезпечення, швидше за все ви займаєтеся активною лідогенерацією в соціальній мережі LinkedIn, або на фріланс-платформі Upwork. І в першому, і в другому випадку для того, щоб зробити ваш процес лідогенерації ефективним, вам необхідно створення так званого портрета ідеального клієнта (англ. Ideal customer portrait) або скорочено ICP.

Що таке ICP

ICP - умовний опис вашого ідеального клієнта, в якому ви вказуєте критерії, за якими ви повинні зрозуміти, що передбачувана компанія є вашим ідеальним клієнтом.

Основні критерії, які можна використовувати при описі ICP:

  • країна, в якій знаходиться компанія;
  • кількість працівників в компанії;
  • річний оборот або дохід компанії;
  • сегмент ринку, в якому працює компанія;
  • базові товари (послуги), які надає цільова компанія;
  • проблеми компанії, які ви можете вирішити за допомогою сервісів вашої компанії.

Розберімо детально кожен з критеріїв:

1 Країна (локація) в якій працює ваш клієнт.

Якщо ми говоримо про надання послуг IT-outsource – то цей критерій має найбільший вплив при визначенні портрета ідеального клієнта. Така важливість пов’язана з тим, що в залежності від країни, в якій працює ваш потенційний клієнт, ви можете бути йому більш-менш цікаві. Наприклад, рейт розробників в Польщі вже приблизний рівні рейту в нашій країні, відповідно, можливість знайти там потенційних клієнтів на ваші аутсорсингові послуги явно нижче, ніж в країнах, в яких рейт розробника набагато вище (наприклад Швейцарія, Норвегія).

Так, ви можете продавати вашу доменну експертизу, але повірте, якщо ваш рейт у 2 рази вище за рейт місцевих розробників, то для вашого кінцевого клієнта найм аутсорсингової компанії не має сенсу, адже є багато інших нюансів, якими ви не володієте, наприклад: менталітет, мова компанії-замовника та інше.

2 Розмір компанії.

Якщо розмір вашої компанії 20 осіб, а ICP, якого шукаєте, має 1000+ осіб, повірте, швидше за все ваші старання будуть марними, адже мінімальна потреба розробників у такій компанії може бути більше, ніж 5 осіб і, відповідно, ви не зможете моментально надати таку кількість співробітників. Також, у великих компаній зазвичай при виникненні необхідності в наданні послуг, відкривається тендерна процедура і сама описує свій “портрет ідеального постачальника”, в якому розмір компанії-постачальника IT-послуг відіграє вирішальну роль.

3 Річний оборот.

Важливий, але не вирішальний фактор, який потрібно враховувати при описі Ideal customer portrait. Набагато важливіше розуміння прибутку. Дуже часто компанії, які не отримували прибуток минулого року, починають його отримувати, і, відповідно, планують розширити свої IT-можливості, або компанії, які не одержують прибутку, планують “перезапуск” своїх послуг і хочуть залучити для цього IT- консультантів.

4 Сегмент ринку.

Якщо ваша IT-компанія раніше виконувала декілька проєктів у сфері, наприклад, fintech, логічно буде, якщо ви, при описі ICP вкажете компанії, що працюють в даній сфері як пріоритет. Але потрібно, звичайно ж, додатково досліджувати сегмент ринку для розуміння ризиків, які можуть бути, хоча деякі з них передбачити складно (наприклад, майже цілковиту зупинку індустрій Travel і Hospitality у зв’язку з пандемією). Знизити такі ризики можна за допомогою диверсифікації ризиків, зробивши ставку відразу на кілька потенційних сегментів ринку.

5 Сервіси.

Відповідність сервісів, які може надати ваша компанія, з сервісами, які можуть знадобитися вашому потенційному клієнтові, – основоположний критерій, адже якщо у вас в компанії одні .NET-розробники, а ви “стукаєте” в LinkedIn до CEO Python Software Development Company – навряд ваші шанси високі. Хоча, якщо при складанні вашого ICP ви зробили ставку на рішення бізнес-проблем, то стек технологій менш важливий, ніж рішення бізнес-проблем, і відповідно, такий ICP вам підходить.

6 Розв’язання проблем (болю) потенційного клієнта.

Якщо ви погано розумієте проблематику вашого потенційного клієнта, то навряд чи ви можете його зацікавити. Наприклад, якщо ви пишете власнику софтверної компанії на заході, то вам потрібно чітко уявляти проблеми, вигоди й навіть страхи потенційного клієнта, адже тільки так ви зможете писати повідомлення, які спонукають клієнта почати з вами спілкування.

До прикладу СЕО компанії в США по розробці програмного забезпечення більше цікавитимуть ваш рейт, відсутність сильної різниці в менталітеті, експертиза в конкретних сегментах ринку. Якщо ж ви пишете директору швейної фабрики у Великобританії, то вам потрібно зробити акцент на конкретні проблеми, які ви можете вирішити в його компанії: автоматизація документообігу, створення сайту для дистриб’юторів, побудова системи навчання співробітників і т.д.

Якщо підсумувати все вищесказане, то можна зробити висновок, що створення коректного портрета ідеального клієнта – основна активність, що дозволяє вам створити та імплементувати стратегію просування вашої компанії на західні ринки.

2 (Demo)
напишіть нам
Відповімо за 20 хвилин!

    Related Posts

    Privacy Preferences
    When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.